Nem könnyű tisztán látni abban, mikor és miként fizetheti vissza az eredetileg meghatározottnál korábban banki hitelét valamely bank ügyfele. Érdemes körülnézni, hogy milyen megoldási lehetőségeket kínálnak a hitelintézetek az előtörlesztésre, legyen szó jelzáloghitelekről, szabadfelhasználású hitelekről vagy bármilyen banki konstrukcióról.
Nincs könnyű helyzetben az az adós, aki idő előtt szeretni rendezni a felvett hitelt. A bankok ugyanis egyoldalúan módosíthatják a szerződésben foglaltakat. Tanácsos utána járni, hogy melyik bank él ezzel a lehetőséggel, és melyik nem, amikor hitelért folyamodik hozzá valaki.
Előtörlesztés most és régen
A kereskedelmi bankok a hitelek kondíció között feltüntetik az előtörlesztési feltételeket is. Akár gyorshitelt, akár ingatlanhitelt, akár más banki hitelt vesz fel valaki, a hirdetményből kiolvashatja, milyen feltételekkel kell majd visszafizetnie a kölcsönkapott összeget, s itt szerepel a tételek között az előtörlesztés díja is. Jó hír, hogy az elmúlt években ezeket a tarifákat jellemzően nem növelték a bankok, sőt, bizonyos esetekben csökkentették is. Bár a bankok eltérő összeget kérnek el a hitelek előtörlesztésekor, annyi biztos, hogy az ügyfél jobban jár ott, ahol fix díjakat - például 30-40 ezer forintot - számítanak fel, mint ahol a fennálló tőketörlesztés arányában (1%-2%) határozzák meg a költségként fizetendő összeget.
Általánosságban igaz, hogy a bankok a támogatott lakáshitellel rendelkezőktől kérik el a legmagasabb összeget előtörlesztéskor. Méghozzá azért, mert a futamidő alatt a bankok az ilyen típusú jelzáloghitelek után állami támogatásra számítanak, amelyről nem szívesen mondanak le amiatt, mert a hitelkérő időközben le szeretné rövidíteni a törlesztés idejét.
Hitelekkel kapcsolatban bővebben tájékozódhat a Navigátor Credit honlapján.